PROGRAMI
„Jačanje odgovornosti izabranih predstavnika građana u Srbiji (Ljudi na prvom mestu)” je projekat koji za cilj ima da poboljša direktan kontakt građana sa njihovim izabranim predstavnicima na nacionalnom i lokalnom nivou i da stvori priliku za diskusiju o pitanjima od javnog značaja. Na ovaj način želimo da promovišemo odgovornost i transparentnost u radu izabranih predstavnika građana.
Ideja ovog projekta je i da se građanima širom Srbije pruži mogućnost da u direktnom kontaktu sa svojim izabranim predstavnicima postavljaju pitanja i razgovaraju o najvažnijim pitanjima. U našoj zemlji ne postoji praksa koja omogućava građanima da budu u direktnoj interakciji sa predstavnicima koje su izabrali na izborima.
Projekat je počeo u aprilu 2015. godine uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Partner na projektu je Nacionalni demokratski institut iz Vašingtona, dok se debate organizuju u saradnji sa Radio-televizijom Srbije (RTS).
Specifični ciljevi na projektu su:
- osnaživanje veze između građana i izabranih predstavnika građana kroz organizaciju, javnih događaja i 12 poslaničkih kancelarija širom Srbije, 8 radionica sa narodnim poslanicima i 5 radionica sa lokalnim odbornicima;
- podizanje svesti građana o benefitima koje donosi ravnomerna geografska zastupljenost i veća personalizacija izbornog sistema;
- podizanje svesti izabranih predstavnika o potrebama i problemima sa kojima se suočavaju građani;
- povećanje veće političke odgovornosti kod političkih partija i njihovih poslanika u Narodnoj skupštini i
- ohrabrivanje donosilaca odluka i medija da uzmu aktivno učešće u procesu izborne reforme.
Najvažnije aktivnosti:
- Organizacija TV debata Reč na reč, javnih događaja i radionica sa izabranim predstavnicima
- Otvaranje 12 poslaničkih kancelarija
- Kampanja zagovaranja za novo izborno zakonodavstvo
- Organizacija istraživanja javnog mnenja i izrada studija i praktičnih predloga politika o izbornom sistemu i izbornoj administraciji
- Medijska i PR kampanja
Predlog za promenu izbornog sistema
Duži niz godina u Srbiji je aktuelna ideja o promeni izbornog sistema. Opšta je ocena da je postojeći izborni sistem u najmanju ruku neadekvatan za politički sistem Srbije i da je neophodna njegova promena. Ključna obeležja postojećeg proporcionalnog izbornog sistema su da se proces glasanja i distribucije mandata (ukupno 250) obavlja u jednoj izbornoj jedinici, da se kandidati biraju sa zatvorene izborne liste i da se kao dodatni element pojavljuje cenzus od 5%.
Katalog problema do kojih dovodi trenutni izborni sistem u Srbiji uključuje sledeće:
- Nedovoljna geografska reprezentativnost – 96 gradova i opština u Srbiji, na čijoj teritoriji živi više od 1,5 miliona birača, nema nijednog poslanika u aktuelnom sazivu parlamenta;
- Nedostatak komunikacije između birača i izabranih predstavnika građana kao posledica činjenice da se predstavnici biraju u samo jednoj izbornoj jedinici;
- Mali doprinos koji izborni sistem pruža procesu formiranja stabilne izvršne vlasti i
- Izborni sistem nije sposoban da dozvoli pozitivan model formiranja političkih elita jer se izborni proces obavlja po modelu zatvorenih izbornih lista i direktno je zavisan od odluka stranačkog rukovodstva ili lidera.
Preporuke za promenu izbornog sistema koje predlaže CeSID su sledeće:
- Podela Srbije na 250 izbornih jedinica u procesu glasanja (250 narodnih poslanika u Narodnoj skupštini je ustavna kategorija) umesto dosadašnje jedne izborne jedinice;
- Uvođenje personalizovanog biračkog listića na kome bi biračima bila ostavljena mogućnost da glasaju i za konkretnog kandidata, a ne samo za političku stranku ili izbornu listu;
- Stranka je osvojila onoliko glasova koliko su zbirno osvojili njeni kandidati u izbornim jedinicama u kojima su se kandidovali umesto aktuelnog principa u kome ukupan broj listića na kojima je zaokružena jedna izborna lista predstavlja ukupan broj glasova koje je ona osvojila u toj izbornoj jedinici i
- Predstavnik građana postaje onaj koga izaberu građani, a ne stranka, a na osnovu rang liste kandidata po procentu osvojenih glasova.
Dokument sa detaljnim opisom problema i preporuka možete preuzeti ovde:
Predlog-za-promenu-izbornog-sistema
CeSID je od septembra do novebmra 2017. godine sproveo još četiri istraživanja javnog mnenja o percepciji rada Kancelarija za komunikaciju narodnih…
Političke izborne debate pokreću teme koje su od presudne važnosti za građane. Politički subjekti, u neposrednom razgovoru, predstavljaju svoje političke…
CeSID u saradnji sa Debatni klub FPN organizuje studentsku debatu „Reč na reč“. Opšte teme debate, koju će moderirati Zoran Stanojevic, biće ‘Kosovo*’…
Agencija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) i Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) 8. novembra 2017. godine…
U petak, 27. oktobra, razgovaramo s narodnim poslanicima Elvirom Kovač, Mirkom Krlićem i Stanislavom Janošević u javnom dijalogu koji će moderirati…
U utorak, 24. oktobra, razgovaramo s narodnim poslanikom Draganom Šormazom u javnom dijalogu koji će moderirati novinar Miloš Milić. Narodni poslanik će…
U ponedeljak razgovaramo s narodnom poslanicom Marinikom Tepić u javnom dijalogu koji će moderirati novinarka Suzana Trninić. Narodna poslanica će govoriti…
U sredu razgovaramo s narodnim poslanikom Dušanom Petrovićem u javnom dijalogu koji će moderirati novinarka Suzana Trninić. Narodni poslanik će…
U subotu i u ponedeljak, razgovaramo s narodnim poslanicima Dušanom Milisavljevićem i Goranom Čabradijem. U javnom dijalogu koji će moderirati…
Juče smo opštini Rakovica razgovarali s narodnom poslanicom Dušicom Stojković. U javnom dijalogu s građanima, koji je moderirao novinar RTS-a…